Móda v kostce v letech 1950 – 2000
V letech 1950 – 1960 začíná rozkvět konfekční módy. Tradiční styl významně ovlivňují mladé styly džínů a bavlněných triček. Všechny věkové skupiny se začínaní oblékat méně formálně, dávají přednost praktičtějšímu oblečení. Přední pařížský návrhář Hubert Givenchy přichází se sukněmi, kalhotami a blůzami, které se dají vhodně kombinovat.
Džíny – Levi Strauss a džínová revoluce
V polovině 19. století začal přistěhovalec z Německa Levi Strauss šít v Kalifornii pevné kalhoty pro zlatokopy. Používal na ně těžkou plachtovinu, která se pod názvem „jene futian“, neboli džínovina, vyráběla v italském Janově a původně byla určena na plachty k vozům.
Roku 1873 si Levi Strauss dal svůj výrobek patentovat. Jeho kalhoty prosluly pod značkou Levi´s a staly se součástí obvyklého pracovního oděvu dělníků.
Původní látka byla později nahrazena francouzskou tkaninou „serge de Nimes“, jejíž název se postupně ustálil na výrazu „denim“.
Kolem roku 1930 (v USA) už džíny platily za běžné neformální oblečení. V 60. letech je nosili mladí lidé všude na světě jako symbol vzdoru.
V 70. letech už džíny zdomácněly v šatnících všech společenských vrstev a nosily se při všech příležitostech. V 80. letech se objevily džíny „značkové“, např. HIS, SUPER RIFLE, LEE COOPER, WRANGLER. Kromě pevné džínoviny se začaly tyto kalhoty šít také z manšestru.
V 70. letech vytvořil Pierre Cardin sako bez límce – vzpomeňme na oblečení hudební skupiny Beatles.
André Courreges přivedl na trh minisukni.
Na konci 60. let prosazuje kultura hnutí hippies ozdobné prvky v pánské módě – muži si oblíbili hedvábí, volánky i krajky a parádí se jako ženy. Ženy nosí volně padnoucí šaty a dlouhé sukně.
V letech 1970 – 1980 se nosí mini šortky a k nim vysoké kozačky se silnou podrážkou. Pánové i dámy nosí kalhoty do zvonu, volány a kanýry.
V letech 1980 – 1990 se vracejí minisukně. Oblibu získávají „plísňové džíny“, legíny, mrkváče, vycpávky ramen u halenek i saka, anebo kostýmy s vycpanými rameny a krátkými sukněmi. Nosí se kožené i džínové bundy a vesty do pasu, v zimě si lidé oblékají dlouhé, ponejvíce džínové bundy, zvané Parker, které mají polovojenský střih, hodně různých kapes, kapuci a místo knoflíků druky, které se vlastně začaly objevovat na veškerém oblečení.
V této době se začíná objevovat oděvy ze syntetických tkanin a získávají značnou oblibu u všech věkových skupin.