Na dovolenou do Jizerských hor
Jizerka je název starobylé sklářské osady v řídce obydlené oblasti Jizerských hor. Nízká hustota osídlení je typická nejen pro tuto malou vesničku, část obce Kořenov, ale i pro celou okolní příhraniční oblast. Milovníci horské turistiky, krásných výhledů a romantických míst, kteří Jizerku dosud nenavštívili, budou příjemně překvapeni již od samotné příjezdové komunikace, která ji spojuje s okolním světem. Málo frekventovaná, úzká asfaltová silnice tu navíc končí, a pokud se chcete vydat dál, do hor a lesů, musíte již po turisticky značených cestách.
Nejvýše položená obec v Česku
Osada Jizerka je nejvýše položenou obcí v České republice. Díky své nadmořské výšce nad 840 metrů zde panuje velmi zvláštní drsné klima, které tu snesou jen odvážní milovníci horské krajiny. V letních měsících tu velmi příjemné slunečné počasí s teplotami kolem 24 stupňů i v období tropických veder dokáže vylákat cykloturisty a pěší turisty za nádhernými výhledy do krajiny. V zimě je tu ráj běžkařů a zpravidla tu bývá dostatek sněhové pokrývky. Musíte však počítat s tím, že tu za jasné noční oblohy v zimě klesají teploty i pod – 30 stupňů Celsia poměrně běžně.
Velmi působivou a zvláštní dominantu tvoří nedaleká hora Bukovec. Jedná se o zalesněný sopečný vývěr ve tvaru kuželu, tato čedičová kupa je jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších v celé Evropě. Dostatek vlhkosti umožňuje přežít mnoha živočišným i rostlinným druhům a v roce 1971 tu byla vybudována první naučná stezka v Jizerských horách.
Původní osada z 16. století
První dřevěné domy se na Jizerce začaly stavět v polovině 16. století, tehdy se v pojizeří pohybovali lovci zpěvného ptactva, které má dostatek potravy díky rašeliništím a blízkosti hory Bukovec. V průběhu staletí se zde ovšem spíše usídlili dřevorubci. Jizerka byla také nalezištěm některých drahých kamenů a především zdrojnicí křemičitého písku, který dal podnět k založení dvou sklářských hutí. Jedna z nich je dokonce v provozu dodnes.