Podporují počítačové hry agresivitu?

Dnešní děti to mají rozhodně v mnoha ohledech těžší, než jsme to měli my. Doba přináší stále více vymožeností, které na vývoj dítěte mají často negativní vliv. Ne snad, že by vývoj sám o sobě neprobíhal v normě, ale ne vždy pro něj zajistíme ty ideální podmínky.

Výpočetní technika mnohé děti zotročuje, místo toho, aby jim usnadňovala život.(Například příprava do školy a podobně).

Jednou se ptali českého psychologa Zdeňka Matějčka, jestli počítačové hry způsobují dětskou agresivitu. Jeho názor byl možná překvapivý. Řekl, že hry nezpůsobují dětskou agresivitu, ale to, co dětskou agresivitu způsobuje je díky počítači nevyužitý čas, kdy dítě strádá nedostatkem pohybu.

Kluk, který místo aby běhal po venku a sportoval s ostatními vrstevníky, sedí u počítače a hraje, pravděpodobně bude agresivní v důsledku toho, že mu chybí přirozený a potřebný pohyb. Nemá tedy smysl zakazovat dětem hry a výpočetní techniku, ale je vhodné korigovat čas strávený u počítače nebo tabletu a především dohlížet na to, aby dítě svou energii adekvátně vyplavilo přirozeným způsobem. Proto by rodiče neměli podceňovat pohybové volnočasové aktivity a rozhodně to není jen sport.

Skauting

Rodiče děti ke sportu vedou, to nelze popřít, co ovšem bývá problém, jsou aktivity typu výlety, turistika a podobně.Proto je určitě velmi vhodné, aby děti chodili více do skautu. Skauting je pro formování dětské psychiky velmi vhodný. Podporujte v dětech odolnost a dopřejte jim smysluplnou zábavu. Nemluvě o morálních zásadách, které skauting zosobňuje.

Skautských oddílů je obvykle poměrně hodně. Některé spravují církve, některé nevěřící lidé. Jejich výhodou je cenová dostupnost. Děti vyrážejí velmi často do přírody. V podstatě každý druhý víkend se dostanou na hory. Skautské tábory nabízí méně komfortu, což je pro děti rozhodně prospěšné a mnoho zábavy, ale pozor také práce a disciplíny, což je pro děti prospěšné dvojnásob.

Zveřejněno v Nezařazené